Lokata bankowa – czy warto na niej oszczędzać?

Lokaty bankowe są bardzo popularną wśród Polaków formą oszczędzania nadwyżki środków. Jest to bezpieczny sposób na inwestowanie, gwarantujący pewny – a co za tym idzie – niezbyt wysoki zysk. Co trzeba wiedzieć, decydując się na założenie lokaty bankowej? Na czym polega działanie tego produktu i ile można w ten sposób zyskać?

Lokata bankowa – definicja

Mianem lokaty określa się terminowy produkt oszczędnościowy. Oznacza to więc, że taki depozyt trwa przez z góry określony czas. Najczęściej spotykane terminy zapadalności lokat – czyli okres, po którym kończy się umowa z bankiem – to miesiąc, trzy miesiące, pół roku lub rok, choć istnieją również depozyty charakteryzujące się dłuższym czasem trwania.

Na podany wcześniej okres klient „pożycza” pieniądze bankowi, po czym odzyskuje je wraz z odsetkami naliczanymi zgodnie z podanym oprocentowaniem w skali roku. Lokatę bankową można teoretycznie zerwać wcześniej, jest to jednak równoznaczne z utratą wypracowanych odsetek. Pieniądze są więc na tym depozycie zamrożone. Nie można również dopłacać kolejnych oszczędności w czasie trwania umowy o lokatę.


Lokata bankowa

Oprocentowanie lokat bankowych

Lokaty bankowe zazwyczaj mają stałe oprocentowanie. Jak łatwo się domyślić, przez cały okres, w którym zdeponowane są nasze środki, stawka się nie zmienia, niezależnie np. od sytuacji rynkowej. To sprawia, że – o ile wcześniej nie zerwiemy lokaty przed czasem – już w momencie zakładania produktu i podpisywania umowy wiemy, jaki zysk będzie czekał na nas po wygaśnięciu umowy.

Mniej popularne, ale wciąż dostępne, są lokaty bankowe oprocentowane zmiennie. Ich stawka opiera się na wybranym w regulaminie oferty wskaźniku. Zazwyczaj są to stopy procentowe NBP lub charakterystyczny dla rynku międzybankowego wskaźnik WIBOR. Wraz ze spadkiem wybranego parametru automatycznie obniża się stawka na naszym depozycie. I odwrotnie – w przypadku podwyżki stóp przez RPP lub WIBOR-u będziemy mogli cieszyć się wyższym oprocentowaniem. Taka lokata wiąże się więc z pewnym ryzykiem, spowodowanym faktem, że finalnie nie będziemy wiedzieć, jakie odsetki będą się nam należeć.

Poszukiwanie wysokooprocentowanych lokat bankowych nie jest łatwym zadaniem w dobie niskich stóp procentowych. Dlatego wiele banków, by skusić klientów, ma wśród swoich propozycji depozytów również oferty promocyjne. Aby móc z nich skorzystać, trzeba jednak spełnić szereg dodatkowych warunków.